Sony has confirmed that some LCD TVs sold in New Zealand may contain faulty parts that have caused TVs overseas to emit smoke and partially melt.

About 1000 of the 40-inch Bravia LCD TVs have been sold in this country between mid-2007 and late 2008 and a small percentage of those may contain the parts that have caused the same TVs in Japan to overheat.

Owners of Sony TV’s with model numbers KLV40X300A, KLV40X350A and KLV40W300A could have them inspected repaired if necessary by Sony for free.

Sony said that if owners of the TVs experience any abnormality such as unusual smells, noises or smoking should turn the set off immediately and contact the Sony call centre.

Sony’s call centre number is 0800 766 969.

Source: Stuff

It had to happen.  TV3 make a real go of bringing The X Factor to us about 6 hours behind the US and then it rains. 

Due to a rain delay of Game #4 of the American League Championship Series, Fox has postponed the start of the highly anticipated “Judges’ Homes” round of THE X FACTOR USA.

As a result, TV3 will now screen this episode tomorrow, Friday 14 October, at 7.30pm.

The movie Nights in the Museum will replace tonight’s scheduled episode of THE X-FACTOR USA.

Despite this, tonight’s episode of The X Factor is still airing in Canada on CTV.  Most US shows air similtaneously across the border and the short notice can’t have been enough to prevent the show from going to air. We asked TV3 if this meant they would then be able to screen the episode but contractually they aren’t allowed to screen episodes “before the USA”.  Bugger!

This is going to create somewhat of a headache for TV3′s programmer Kelly Martin.  Tonight’s episode will air in place of tomorrow’s episode but Fox will be screening tomorrow’s episode on Sunday (Our Monday).  That will really throw a spanner in the works as come Thursday, the next episode will screen so on either Monday, Tuesday or Wednesday night, there’ll be a catch up episode.  If it wasn’t for the Rugby World Cup, an extra episode next Saturday would catch us up.

Good luck Kelly!  We look forward to seeing how you untangle this one.

TV ONE has scheduled three 90 minute election debates in the lead up to polling day on the 26th of November.

ELECTION 2011 – LEADERS DEBATE
Monday 31st October, 7pm on TV ONE                                                             

ONE News kicks off the election campaign with the first televised debate between National Party leader John Key and Labour Party leader Phil Goff.

ELECTION 2011 – MINOR PARTIES LEADERS DEBATE
Wednesday 16th November, 7pm on TV ONE                                                             

ONE News puts the leaders of the minor parties under the spotlight in this second election campaign debate

ELECTION 2011 – LEADERS DEBATE: THE DECIDER
Wednesday 23rd November, 7pm on TV ONE                                                             

ONE News presents its last televised debate between National Party leader John Key and Labour Party leader Phil Goff

DEBATE FORMAT
All of the debates are LIVE and hosted by Close Up’s Mark Sainsbury and moderated by political editor Guyon Espiner.

Mark Sainsbury will be joined by political scientists Dr Jon Johansson & Dr Claire Robinson.

The debates will be held in front of a live audience – the audience members will be invited by TVNZ and will not be representatives of political parties.

A media panel lead by Te Karere Editor, Shane Taurima will also be given time to ask questions.

Viewers can be part of the action by sending in video questions for the leaders, voting in a text poll or posting comments on TVNZ’s social network sites. The debates will also be streamed live on tvnz.co.nz

 

Due to a rain delay in the baseball in the US, the 2 hour episode of The X Factor at the judges homes isn’t airing there until tomorrow.  

TV 3 have now confirmed they will be playing a movie tonight in place of The X Factor – A Night at the Museum.

This will result in the following Timing Changes:

9:45pm     Rove LA    (was 9:30pm)

10:45pm    Nightline    (was 10:30pm)

11:15pm    Cup Talk    (was 11pm)

11:45pm    HSBC Golf Club    (was 11:30pm)

12:15am    Underbelly: The Mr Asia Story ®     (was 12am)

1:15am    Infomercials    (was 1am)

Broadcast funding allocations announced today by NZ On Air will ensure that the needs of a wide range of different television audiences will be met next year.

Over $8 million dollars has been invested in 147 hours of special interest and arts/culture programmes to screen across five free to air channels.

“The breadth of programming on offer is huge,” said NZ On Air chief executive Jane Wrightson. “We look for something for everyone. Along with our returning series, we’re especially pleased to be able to support three brand new series that will introduce many different types of New Zealanders to our screens,” she said.

Neighbourhood will focus on an interesting community in New Zealand where, each week, one resident will introduce the audience to their patch and its variety of neighbours. “This was the winning project from a contestable process run by NZ On Air to find a fresh new series looking at community diversity,” said Ms Wrightson. “We’re hoping it will become a firm favourite”, she said.

Another new series Both Worlds will explore the experience of young immigrants and the children of immigrants. Each episode will focus on a single young New Zealander whose identity straddles two worlds.

The varied cultural pursuits of New Zealanders are not forgotten. Along with Polyfest and coverage of next month’s NZ Music Awards, amateur theatre will also take a starring role in an original new series. “Showtime will go behind the scenes of two different community theatre productions, one small town, the other bigger, showing us the blood, sweat and tears involved in creating wonderful theatrical experiences,” said Ms Wrightson.

Returning to the screen next year are the highly successful series Attitude and The Nutters’ Club, for people interested in disability issues, Tagata Pasifika and Fresh for Pacific audiences, Rural Delivery for the farming community, and the venerable Praise Be.

“We welcome the return of specialist series that have found a real resonance with the communities they serve,” said Ms Wrightson.

Jane Wrightson said that these types of programmes could not get made without public funding, yet added a genuine richness of content to the television schedules. Most will also be available online.

 

Funding Details

 

Neighbourhood                   

35 x ½ hour

Satellite Media                         

Broadcaster: TV One

$1,391,123

 

Attitude 2012                  

40 x ½ hour

Attitude Pictures                         

Broadcaster: TV One

$1,660,200

 

Both Worlds                     

10 x ½ hour

Notable Pictures                  

Broadcaster: TV3

$377,538

 

Fresh 2012                       

16 x 1 hour

TVNZ                  

Broadcaster: TV2

$769,117

 

Young Farmer Contest 2012                 

1 x 1 hour

Dexterity Productions        

Broadcaster: TV One

$99,321

 

The Nutters’ Club 3   

20 x ½ hour

Top Shelf Productions  

Broadcaster: Māori TV

$346,832

 

Praise Be 2012       

40 x ½ hour

TVNZ      

Broadcaster: TV One

$454,457

 

Rural Delivery 2012   

40 x ½ hour

Showdown Productions 

Broadcaster: TV One

$1,060,000

 

Tagata Pasifika 2012      

50 x ½ hour and 1 x 1 hour

TVNZ  

Broadcaster: TV One

$1,547,898

 

Anzac Day 2012:

National Commemorative Service                

1 x 1½ hours

TVNZ     

Broadcaster: TV One

$43,919

 

Dawn Service 2012: In Remembrance

1 x 2½ hours and 1 x ½ hour highlights

Black Inc Media 

Broadcaster: Māori TV

$104,594

 

Polyfest 2012

6 x ½ hour

TVNZ 

Broadcaster: TV2

$245,009

 

Showtime 

6 x ½ hour

Greenstone TV 

Broadcaster: TV One

$328,578

 

NZ Music Awards 2011

1 x 2 hours

TVWorks

Broadcaster: FOUR

$140,000

Freeview

Most watched

  1. One News: 746,100 (TV ONE, 6:00pm – 7:00pm)
  2. Fair Go: 575,290 (TV ONE, 7:30pm – 8:00pm)
  3. SPCA Rescue: 546,330 (TV ONE, 8:00pm – 8:35pm)
  4. Shortland Street: 534,820 (TV2, 7:00pm – 7:30pm)
  5. Close Up: 527,280 (TV ONE, 7:00pm – 7:30pm)

Most watched evening (7.30pm – 11pm)

  1. Fair Go: 575,290 (TV ONE, 7:30pm – 8:00pm)
  2. SPCA Rescue: 546,330 (TV ONE, 8:00pm – 8:35pm)
  3. The Big Bang Theory: 446,350 (TV2, 8:30pm – 9:00pm)
  4. Hot In Cleveland: 435,960 (TV2, 8:00pm – 8:30pm)
  5. Two and a Half Men: 417,860 (TV2, 7:30pm – 8:00pm)

Most watched daytime (9am – 5pm)

  1. Emmerdale: 132,280 (TV ONE, 12:30pm – 12:55pm)
  2. ONE News 4:30: 130,240 (TV ONE, 4:30pm – 4:55pm)
  3. Emmerdale: 129,650 (TV ONE, 1:00pm – 1:30pm)
  4. ONE News Midday: 113,160 (TV ONE, 12:00pm – 12:30pm)
  5. Come Dine With Me: 104,890 (TV ONE, 1:30pm – 2:00pm)

Most watched on TV ONE

  1. One News: 746,100 (6:00pm – 7:00pm)
  2. Fair Go: 575,290 (7:30pm – 8:00pm)
  3. SPCA Rescue: 546,330 (8:00pm – 8:35pm)
  4. Close Up: 527,280 (7:00pm – 7:30pm)
  5. Nothing Trivial: 412,120 (8:35pm – 9:35pm)

Most watched on TV2

  1. Shortland Street: 534,820 (7:00pm – 7:30pm)
  2. The Big Bang Theory: 446,350 (8:30pm – 9:00pm)
  3. Hot In Cleveland: 435,960 (8:00pm – 8:30pm)
  4. Two and a Half Men: 417,860 (7:30pm – 8:00pm)
  5. Happy Endings: 294,460 (9:00pm – 9:30pm)

Most watched on TV3

  1. 3 News: 352,710 (6:00pm – 7:00pm)
  2. Home and Away: 248,790 (5:30pm – 6:00pm)
  3. Campbell Live: 234,680 (7:00pm – 7:30pm)
  4. Destroyed in Seconds: 220,550 (7:30pm – 8:00pm)
  5. Your Worst Animal Nightmares: 190,260 (8:00pm – 8:30pm)

Most watched on FOUR

  1. The Simpsons: 99,760 (7:00pm – 7:30pm)
  2. Survivor South Pacific: 82,570 (8:30pm – 9:30pm)
  3. Dora The Explorer: 74,340 (8:35am – 8:55am)
  4. Bananas in Pyjamas: 66,960 (9:20am – 9:30am)
  5. The Suite Life On Deck: 65,020 (3:30pm – 4:00pm)

Most watched on PRIME

  1. Prime Evening News: 194,680 (5:30pm – 6:00pm)
  2. Sea Patrol: 177,770 (8:30pm – 9:30pm)
  3. Recruits: 149,020 (8:00pm – 8:30pm)
  4. Deal or No Deal: 127,690 (5:00pm – 5:30pm)
  5. QI: 107,210 (9:30pm – 10:05pm)

The Crowd Goes Wild: 84,990 (6:30pm – 7:00pm)

Most watched on the BOX

  1. Criminal Minds: 44,270 (8:30pm – 9:30pm)

Most watched on SKY Movies 1

  1. Solomon Kane: 40,020 (8:35pm – 10:15pm)

Head to head

  • Breakfast (6:30am – 6:55am): 67,000
  • Breakfast (7:00am – 8:00am): 128,660
  • Breakfast (8:00am – 9:00am): 137,270
  • 3 News Firstline (6:30am – 7:00am): 39,450
  • 3 News Firstline (7:00am – 8:00am): 44,250
  • AMP Business (6:00am – 6:30am): 35,120
  • ONE News Midday (12:00pm – 12:30pm): 113,160
  • 3 News at 12: No information available.
  • One News (6:00pm – 7:00pm): 746,100
  • 3 News (6:00pm – 7:00pm): 352,710
  • Close Up (7:00pm – 7:30pm): 527,280
  • Campbell Live (7:00pm – 7:30pm): 234,680
  • Tonight (10:30pm – 11:00pm): 237,260
  • Nightline (10:35pm – 11:05pm): 102,550

Biggest increases (previous week)

  1. One News: TV ONE 746100 – up from 665100 (6:00pm – 7:00pm)
  2. Close Up: TV ONE 527280 – up from 459230 (7:00pm – 7:30pm)
  3. Recruits: PRIME 149020 – up from 84740 (8:00pm – 8:30pm)
  4. Customs: PRIME 101930 – up from 52060 (7:30pm – 8:00pm)
  5. Happy Endings: TV2 294460 – up from 248310 (9:00pm – 9:30pm)

Biggest decreases (previous week)

  1. The Borgias: TV3 142320 – down from 273710 (9:30pm – 10:35pm)
  2. Fair Go: TV ONE 575290 – down from 648650 (7:30pm – 8:00pm)
  3. Two and a Half Men: TV2 417860 – down from 470730 (7:30pm – 8:00pm)
  4. The Erin Simpson Show: TV2 52770 – down from 105170 (4:30pm – 5:00pm)
  5. Underbelly Razor: TV3 181920 – down from 225290 (8:30pm – 9:30pm)

New

  1. SPCA Rescue: TV ONE (8:00pm – 8:35pm)
  2. Harry’s Law: TV ONE (9:35pm – 10:30pm)

Channel Share (All Day)

  • SKY Network: 30%
  • TV ONE: 28%
  • TV2: 15.2%
  • TV3: 12%
  • PRIME: 5.9%
  • FOUR: 3.9%
  • Other TV Channels: 3.9%
  • Maori TV: 0.3%

Source: Nielsen Television Audience Measurement, All 5+

Boardwalk Empire renewed

Boardwalk Empire has been renewed for a third season by HBO in the US. The second season of the prohibition rime drama is currently screening in the US.

Courteney Cox producing new comedy

Courteney Cox will executive produce a new comedy series alongside her ex-partner David Arquette called Ten Years. The comedy will chart the lives and relationships of a group of friends across a decade.

Harry’s Law season extended

Legal drama Harry’s Law will have its second season extended after the NBC network ordered another six episodes. The Kathy Bates-starring series is currently screening here on TV One.

Depp developing THR drama

A potential period drama is in the works in the US that would revolve around the founder of The Hollywood Reporter. Johnny Depp’s TV production company is developing the project.

Here is a run down of the 5 most important stories on One News and 3 News tonight.  Please leave your comments on the bulletins in the comments below.

ONE News

1. Rena breaking up on Astrolabe reef (Amy Kelley, live cross)
2. Rena’s captain out on bail after charges laid in Tauranga court
3. Bay of Plenty residents angry (Donna-Marie Lever, live cross)
4. Weather update for Rena salvage (Jim Hickey, live cross)
5. Local businesses concerned at economic fallout (Matt McLean, live cross)

3 News

1. Rena overview (Hilary Barry, live cross)
2. Extended Rena overview (Hilary Barry, live cross)
3. More than 500 birds found dead today (Michael Morrah, live cross)
4. Rena’s captain out on bail after charges laid in Tauranga court (Tony Reid)
5. Background on the type of oil used on the Rena (Dan Parker)

Commentary

The first story on 3 News seemed a little redundant, with the second story being an extended version.  Both networks coverage was pretty equal again tonight though.  Pretty ugly to watch though as it dominated all five stories on both One and 3.

Verdict

Tie

The countdown to New Zealand’s glitziest Film and Television event is now well and truly underway with the announcement today of the 2011 AFTA Finalists.  

This year’s Gala Awards will take place on Saturday, 12 November at Auckland’s stunning new Viaduct Events Centre.  

The technical brilliance of Film and Television makers will be honoured at the Craft Awards Luncheon to be held on Thursday, 10 November.  

Highlights will screen on TV3. 

Tickets are on sale now and are available at www.afta.co.nz.  

 

The 2011 finalists are: 

 

Qantas Best News

3 News  

Tonight  

One News  

 

Best News or Current Affairs Presenter

Hilary Barry 3 News

John Campbell Campbell Live

Peter Williams One News

 

Best News Reporting

Hamish Clark 3 News

Guyon Espiner One News

Duncan Garner & Tony Reid 3 News

 

Best Current Affairs Reporting for a weekly programme or one-off current affairs special

Janet McIntyre Sunday

Amanda Millar & Joanne Mitchell Sunday

Sonya Wilson 20/20

 

Best Current Affairs Reporting for a daily programme

John Campbell Campbell Live

Mark Crysell & Kate McCallum   Close Up

Gill Higgins & Kate McCallum Close Up

 

Best Current Affairs Series

60 Minutes Terence Taylor

Native Affairs Colin McRae

Sunday  

 

Investigation of the Year

Paula Penfold & Eugene Bingham Secrets and Lies

Rachel Stace A Rotten Shame

John Campbell, Pip Keane & Claudine MacLean Campbell Live – The Tsunami Aid Money Investigation

 

Best News Camera

Christie Douglas 3 News – Pyne Gould Corp. Building Collapse/Christchurch Quake: Pyne Gould Building Flattened

Bob Grieve 3 News – Hoar/Singer/Students

Cameron Williams 3 News – Niger Series/Airline Investigation

 

Best Current Affairs Camera

Martin Anderson 20/20 – Rite of Passage

Chris Brown 20/20 – Breaking Back

Leander Scott-Donelan Close Up – Pheasant

 

Best News Editing

Sarah Rowan 3 News – Pike River Memorial/Amy Gilbert/Commonwealth

Paul Sparkes One News – Special Report 1080

Paul Sparkes One News – Special Report CCTV

 

Best Current Affairs Editing

Will Kong Sunday – Officer Down

Nick Reid 20/20 – Sitting on a Killer

Elisabeth Topping Sunday – Big on the Blogosphere

 

Images & Sound Best Drama Programme

Outrageous Fortune 6 South Pacific Pictures

This Is Not My Life Desert Road

What Really Happened: Waitangi Eyeworks New Zealand

 

NZ On Air Best Comedy OR Comedy Series

7 Days MediaWorks

A Night At The Classic Two Heads

Super City Super Fumes

 

Maori Language Commission/Te Mangai Paho Best Maori Language Programme

E Tu Kahikatea Te Noni

Katerina Te Heikoko Mataira Maori Television

Kowhao Rau Series 1 Kura Productions

 

Best Children’s/Youth Programme

The Amazing Extraordinary Friends, Series 3 Greenstone TV

Kaitangata Twitch ProductionShed.tv

What Now 30th Birthday Show Whitebait TV

 

Best Information Programme

North – Ep 6 JAM TV

The Politically Incorrect Guide to Teenagers Razor

Whare Maori Episode.1 Kainga Scottie Productions

 

Auckland Council Best Entertainment/Factual Entertainment Programme

Making Tracks Two Heads

MasterChef New Zealand Imagination Television

The New Zealand Variety Show Eureka Productions

 

Kordia Best Multi-cam Broadcast

ANZAC Day 2011 – Kotahi Te Wairua Maori Television

Polynesian Blue Pacific Music Awards TVNZ

Rise Up Christchurch – Global Telethon Commotion TV

 

Best Observational Reality Series

Intrepid Journeys JAM TV

Rescue 1 Series 3 Great Southern Television

The Secret Lives of Dancers Eyeworks New Zealand

 

Best Constructed Reality Series

Are You My Tribe? Claudette Hauiti

Bigger, Better, Faster, Stronger thedownlowconcept

Missing Pieces Eyeworks New Zealand

 

Best Performance by an Actress

Miriama McDowell This Is Not My Life

Madeleine Sami Super City

Tandi Wright This Is Not My Life

 

Best Performance by a Supporting Actress

Nathalie Boltt Bloodlines

Rena Owen Shortland Street

Fern Sutherland The Almighty Johnsons

 

Best Performance by an Actor

Jarod Rawiri What Really Happened: Waitangi

Antony Starr Spies And Lies

Mark Mitchinson Bloodlines

 

Best Performance by a Supporting Actor

Dean O’Gorman Nights in the Gardens of Spain

Craig Parker Legend of the Seeker

Craig Hall Bloodlines

 

Best Presenter – Entertainment/Factual

Jeremy Corbett 7 Days

Nigel Latta Politically Incorrect Guide to Teenagers

Marcus Lush North Ep 10

 

Best Script – Drama/Comedy

Paula Boock & Donna Malane Bloodlines

James Griffin Outrageous Fortune

Madeleine Sami & Thomas Sainsbury Super City

 

Images & Sound Best Director – Drama/Comedy

Peter Burger What Really Happened: Waitangi

Britta Johnstone Stolen

Peter Burger Bloodlines

 

Best Director – Entertainment/Factual

James Anderson – Two Heads The Food Truck

Dean Cornish & Nick Dwyer – Two Heads & Like Rice Making Tracks

Karen Mackenzie & Michael Bennett Whare Māori Episode.1 Kainga

 

Kordia Best Multi-camera Direction

Darryl McEwen MasterChef New Zealand

Nigel Carpenter & Mitchell Hawkes Band Together for Canterbury

Rob McLaughlin One’s Countdown to New Year

 

Best Cinematography Drama/Comedy

Andy Commis This Is Not My Life

David Paul Reservoir Hill:  Everyone Lies

Kevin Riley Legend of the Seeker

 

Images & Sound Best Editing Drama/Comedy

Paul Maxwell This Is Not My Life

Allanah Milne Stolen

Bryan Shaw The Almighty Johnsons

 

Best Original Music

Sean Donnelly & Victoria Kelly  The Almighty Johnsons

Gareth Farr Panic At Rock Island

Don McGlashan This Is Not My Life

 

Best Sound Design

Phil Burton, Don Paulin & Mark Cornish Panic At Rock Island

Tom Miskin, James Hayday, Mike Bayliss & Steve Finnigan Stolen

Chris Burt Legend of the Seeker

 

Best Production Design

Tracey Collins This Is Not My Life

Tracey Collins What Really Happened: Waitangi

Gary Mackay Go Girls 3

 

Best Contribution to Design

Katrina Hodge Outrageous Fortune

Jane Holland Legend of the Seeker

Peter McCully This Is Not My Life

 

Best Popular Documentary OR Documentary Series

The Banker, The Escorts, And The $18 Million KHF Media

Jesus The Cold Case Red Sky Film & Television

October 15 Pietra Brettkelly & Kim Webby

 

Best Arts/Festival/Feature Documentary

Gordonia Colossus Films

I am the River Razor

Operation 8 cutcutcut

 

Best Director Documentary

John Bates 50 Years of Television

Annie Goldson Brother Number One

Merata Mita (posthumous) Saving Grace

 

Best Cinematography Documentary/Factual

Jacob Bryant North – Ep 6

Renaud Maire I am the River

David Paul The Banker, The Escorts, And The $18 Million

 

Best Editing Documentary/Factual

Annie Collins The Waterfall

Geoff Conway 5 Days in the Red Zone

Gretchen Peterson The Banker, The Escorts, And The $18 Million

 

Film Awards

 

Best Feature Film

My Wedding And Other Secrets South Pacific Pictures

Love Story Pictures for Anna

Predicament Novel Productions

 

Outstanding Feature Film Debut

Michael Bennett (Filmwork) Matariki

Simone Horrocks (THE Film) After the Waterfall

Josh McKenzie (Eyeworks New Zealand) The Hopes & Dreams of Gazza Snell

 

Best Director in a Feature Film

Florian Habicht Love Story

Roseanne Liang My Wedding And Other Secrets

Jason Stutter Predicament

 

Best Lead Actor in a Feature Film

Antony Starr After the Waterfall

Matt Whelan My Wedding And Other Secrets

Rawiri Paratene The Insatiable Moon

 

Best Lead Actress in a Feature Film

Michelle Ang My Wedding And Other Secrets

Robyn Malcolm The Hopes & Dreams of Gazza Snell

Sara Wiseman The Insatiable Moon

 

Best Supporting Actor in a Feature Film

Greg Johnson The Insatiable Moon

Josh McKenzie The Hopes & Dreams of Gazza Snell

Edwin Wright Matariki

 

Best Supporting Actress in a Feature Film

Alix Bushnell Matariki

Sara Wiseman Matariki

Teresa Woodham The Insatiable Moon

 

Best Screenplay for a Feature Film

Roseanne Liang & Angeline Loo My Wedding And Other Secrets

Mike Riddell The Insatiable Moon

Jason Stutter Predicament

 

Best Cinematography in a Feature Film

Alun Bollinger Love Birds

Maria Ines Manchego Love Story

Simon Raby Predicament

 

Best Editing in a Feature Film

Cushla Dillon After the Waterfall

Peter O’Donoghue Love Story

Jonathan Woodford-Robinson Predicament

 

Best Original Music in a Feature Film

Neville Copland The Insatiable Moon

Don McGlashan Matariki

Plan 9 Predicament

 

Images & Sound Best Sound in a Feature Film

Tim Prebble, Chris Todd, Mike Hedges & Gilbert Lake The Hopes & Dreams of Gazza Snell

Dick Reade & Gethin Creagh After the Waterfall

Matt Stutter, Martin Kwok, Michael Hedges, Gilbert Lake & Ken Saville Predicament

 

Best Production Design in a Feature Film

John Harding Predicament

Miro Harre Matariki

Andrew McAlpine Love Birds

 

Best Costume Design in a Feature Film

Bob Buck Tracker

Lesley Burkes-Harding Predicament

Kirsty Cameron Love Birds

 

Best Make-Up Design in a Feature Film

Denise Kum Love Birds

Angela Mooar Predicament

 

Best Visual Effects in a Feature Film

Digipost Love Birds

Sauce VFX Predicament

 

Best Short Film

BIRD Great Southern Television

Ebony Society StanStrong

Go The Dogs Jackie van Beek

 

Best Performance in a Short Film

Peter Hawes BIRD

Jennifer Ludlam Hauraki

Brittany-Anne Romijn Go The Dogs

 

Best Screenplay for a Short Film

Tammy Davis Ebony Society

Sam Holst Meathead

Gregory King, Jane Shearer & Steve Ayson BIRD

 

Outstanding Technical Contribution to a Short Film

James Cunningham Das Tub

James Cunningham First Contact

Maria-Elena Doyle Meniscus

This just arrived this morning from TVNZ

Looks like Pan Am is going to be the anchor to the 2012 new season launch